Jaké je počasí?


Tedy nikoliv předpovědi, co by bylo, kdyby bylo, ale reálný stav vhodný nejen pro portejblisty, ale pro kohokoliv s paušálním připojením k Internetu. Veškeré zmíněné stránky jsem osobně navštívil a prohlédl.

Pokud se nehodláte smířit s tím, co vám v oblasti předpovědi počasí servírují naše TV stanice, a máte paušální připojení k Internetu, je toto čtení pro vás. V opačném případě je to ztráta Vašeho času a jděte raději jinam.

Pokud jde o zmiňované TV předpovědi, mám následující zkušenosti: Numerický model srážek na ČT je asi počítán v tzv. "černé" variantě. Tedy pokud je dotyčné místo pokryto modrou barvou, je jistá pravděpodobnost, že by se na něm mohl vyskytnout déšť. Takže něco proti dešti do batohu, přinejhorším to bude mrtvá zátěž. Při předpovědi na Primě je nejlepší vypnout zvuk a plně se věnovat přednostem „rosničky“. S Novou jsem se zatím nezatěžoval, tu budou muset případně recenzovat jiní.

Na rozdíl od všech předpovědí následující je odrazem (doslova!) reálného stavu. Na Internetu se totiž dá velice lehce dostat k údajům z meteorologických radarů, které zobrazují srážky v dané oblasti, v současné době déšť, v zimě samozřejmě sněžení. V České republice je stránka meteorologů veřejné služby www.chmi.cz. Pokud se chcete kouknout na radarový obraz srážek, je na adrese www.chmi.cz/meteo/rad/index.html, kde si můžete vybrat zobrazení posledního snímku (pokud máte kapesní počítač nebo jiné zařízení bez podpory JavaScriptu, nebo animaci tří až více snímků při podpoře JavaScriptu (počítače a notebooky to umí, různé jiné přenosné zařízení je třeba vyzkoušet). Intenzita srážek se zobrazuje ve spektru barev modrá – žlutá – zelená – červená, škála je k dispozici. Čím hutnější odraz, tím více zrovna na tom místě prší. Pozor na časový údaj, je v tzv. světovém neboli UTC času, tedy letní čas mínus dvě hodiny, ten druhý mínus hodina.

Pokud by vás zajímala momentální intenzita bouřkové činnosti vyjádřená množstvím blesků za jednotku času (u portejblistů určitě, o Muškách jsme tam byli furt!), stačí přejít na www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/blesk_data.php a vidíte hromobleskování za posledních 90 minut v barvách od červené po žlutou, škála je rovněž k dispozici. Pokud váš prohlížeč podporuje JavaScript, je možné od srpna 2005 nechat si zobrazit aninmaci postupu bouřkové činnosti.

CB setkání Bílý Kříž 1999

Setkání spojené s CB vysíláním a akcí Buberang.
Celý článek


Tisková verze

Úvodní stránka